Határtalanul! Erdélyben

Rendhagyó bejegyzés következik! Annyiban legalábbis, hogy nem az egész család utazott Erdélybe, hanem Nagyobbik járt ott osztálykiránduláson a Határtalanul program keretében. Következzék hát az ő képes beszámolója a Székelyföldön töltött 5 napról.

A Határtalanul! program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. Keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, így személyes tapasztalásokat szereznek a külhoni magyarságról.

Szűkebb értelemben Erdély, a történelmi Erdély vagy Belső-Erdély ennek a nagyobb területnek a középső-keleti („Király-hágón túli”) részét jelenti, amely az egykori Magyar Királyságon belül bizonyos önállósággal rendelkezett. Belső-Erdély keleti felén található a Székelyföld történelmi tájegysége. Itt a legnagyobb ma a magyarok aránya Románián belül.

Erdély a középkorban a Magyar Királysághoz tartozott, majd a 16. század második felétől közel másfél évszázadig Erdélyi Fejedelemség néven a magyar fejedelmek gyakorlatilag önálló államként kormányozták. A 17. század végétől a Habsburg Birodalom tartománya volt, nagyfokú autonómiát élvezve. 1867-től több mint fél évszázadig az Osztrák–Magyar Monarchián belül újra Magyarország szerves részét képezte.

forrás

Hunyadi vár

Határtalanul program - Hunyadi vár
Hunyadi vár – Vajdahunyad

Eseménytelen buszozás után Tibódi szállásunkhoz közeledve megálltunk Vajdahunyadon (Hunedoara), hogy meglátogassuk a Hunyadi várat (Castelul Corvinilor).

Jártunk már a budapesti Vajdahunyad várban is!

Második napunkat – egy bőséges reggeli után – Küküllőkeményfalván kezdtük, ahol megnéztünk egy igazi jégkrémgyárat.

Szekéren és traktoron

Ezután a Zeteváraljai víztározóhoz buszoztunk és lovaskocsikázás következett! Meglátogattunk a szekérrel egy működő vízimalmot, megcsodáltuk a Csurgókő vízesést, majd megmásztunk egy fából épült kilátót

Határtalanul program - Zetelaka
Zetelaka – víztározó

Következő napunkon a ló erőket lecseréltük lóerőkre, ugyanis traktor vontatta kocsin néztünk körül Farkaslaka környékén. Esőben és ködben csúszkálva fellépcsőztünk a Jézus Szíve kilátóba, és megnéztük Tamási Áron emlékházát is.

Határtalanul program - Farkaslaka
Farkaslaka közelében

A nap befejezéseként a parajdi sóbányában néztünk körül.

Parajdi Sóbánya
forrás: Parajdi sóbánya

Csíkszereda

Utolsó teljes napunkon Csíkszeredát fedeztük fel. Megcsodáltuk az egymás mellé épült két templomot: a Makovecz-féle Millenium templomot, és a Szent kereszt templomot. Ezután a Mikó vár következett, amiben Néprajzi múzeum is található. Elmentünk a csíksomlyói Kegytemplomhoz és megnéztük az Ezeréves határ környékét is.

Csíkszereda

A Határtalanul program remek lehetőség, hogy a gyerekek testközelből is megtapasztalhassák, hogyan élnek honfitársaink egy másik – határral ugyan elválasztott – de szívében magyar területen, és átérezzék a kötelékek fenntartásának fontosságát.

A bejegyzés a 2019. májusi állapotokat tükrözi, a fotók mobiltelefonnal készültek!

Linkgyűjtemény:

Vajdahunyad vára
Parajdi sóbánya
Csíksomlyói Kegytemplom és kolostor

További látnivalók Romániában

    Tetszett a bejegyzés?

    Értékeld kérlek!

    Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

    Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

    Örülünk, hogy tetszett!

    Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

    Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

    Szeretnénk javítani rajta...

    Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

    2 hozzászólás “Határtalanul! Erdélyben” bejegyzéshez

    Vélemény, hozzászólás?

    Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük