Dombóvár - Szent Gergely kápolna

Dombóvár látnivalói

Autós idegenvezetés – Dombóvár

A Somogy és Baranya közé ékelődött Tolna vármegyei település fénykorát a 15. század környékén élte. A Kapos völgyében fekvő Dombó várában megfordult például Tinódi Lantos Sebestyén, a várostromok “megéneklője”, de nagyrészt itt született Werbőczy István nádor Hármaskönyve (Tripartitum) is, mely évszázadokig meghatározta Magyarország jogi szabályait. Egy húsz km-es autós körútra fűztük fel Dombóvár látnivalóit, de több helyen gyalog jártuk be a nevezetességeket.

Dombóvár – Gunarasfürdő

Első állomásunk egy fürdőkomplexum. A Dombóvár területéhez tartozó Gunaras az 1970-es évektől kezdve közismert gyógyfürdőhely. Nevét egykoron libaúsztatónak használt vizéről kapta. Annyira körbe van építve azonban, hogy nem tudtuk közelről megnézni a kis csónakázó tavat (vagy csak ügyetlenek voltunk…) – talán egyszer visszatérünk egy pancsolásra. Már csak azért is, mert a fürdő bevizsgált gyógyvize több mint húszféle kezelésre alkalmas, és ezen kívül wellness és strandszolgáltatást is igénybe vehetünk. Mindenesetre a közeli kápolnát körbe tudtuk járni… A modern kegyhelyet 2010-ben szentelték fel Szent Gergely pápa tiszteletére.

A Szállásréti-tó és a Konda-patak völgye

A Konda-patak völgye kettészeli a várost, hogy azután a kis folyócska a vasútállomást elhagyva becsatlakozzon a Kaposba. A Szállásréti-tó is a patak duzzasztásával jött létre. Közepén egy 20m magasra lövellő szökőkút dolgozik nyáron, a környék pedig kiválóan alkalmas sportolásra, piknikre, kirándulásra. Most csak a tó környékét jártuk be, de érdekes lehet végigtúrázni a természetvédelmi oltalom alatt álló völgy egészén is.

A keskeny vashídon átkelve a patakon a Kispolgárok parkjába érünk, melyben a dombóvári gyermekek születésekor ültethetnek egy facsemetét a szülők.

Tovább sétálva dél felé – párhuzamosan a patakkal – a Fogadalmi liget a következő állomásunk. A dombóvári Tüskepuszta területén talált római kori fogadalmi táblát egy pannon isten tiszteletére készítették egykor. Erre emlékezik a kinagyított táblát ábrázoló dombormű egy kis tó közepén. Varga Gábor alkotása.

Ezután átbújtunk a Pannónia út hídja alatt, és még elsétáltunk a Kiskondai-tóig, hogy azután visszatérjünk az autóhoz.

Kellemes séta volt, és érdemes lenne teljes hosszában is felfedezni ezt a néhány kilométeres patakvölgy szakaszt.

Vasúti emlékek

Most irány a pályaudvar! A vasútállomás mellett kaphatjuk ugyanis lencsevégre Bivalyt, becsületes nevén a 424.124-es számú tekintélyes gőzmozdonyt, aki 1943-ban látta meg a napvilágot.

Ha mélyebbre ásnánk magunkat a vasút történelmében, a főút túloldalán találunk egy színvonalas múzeumot is, bejelentkezés javasolt.

További vonatos emlékhelyek gyűjteménye.

Szigeterdő park

Dombóvár nevezetességeinek felfedezését folytassuk a közeli Szigeterdő parkkal. Az egykori Béke park területét sétányok, sportolási lehetőség, és egy szoborpark gazdagítja. Megtalálhatjuk itt egy XII. századi vár rekonstruált lakótornyát is, melyben kiállítások is megtekinthetőek bejelentkezés után.

A park érdekessége, hogy itt állították fel Horvay János szoborcsoportját, amit az ötvenes évek elején elbontottak a budapesti Kossuth térről, és a Batthyány-kormány tagjait ábrázolja. A szobrokat különválasztva állították fel, így egy kényelmes séta keretében fedezhetjük fel őket.

A csoport alatti márványtáblán Petőfi idézete olvasható:

A Kárpátoktul le az Al-Dunáig
egy bősz üvöltés egy vad zivatar!
szétszórt hajával, véres homlokával
áll a viharban maga a magyar…

Petőfi Sándor Élet vagy halál!

Az 1848 márciusában alakult első felelős magyar minisztérium tagjai: gróf Batthyány Lajos – miniszterelnök, Kossuth Lajos – pénzügyminiszter, Szemere Bertalan – belügyminiszter, Deák Ferenc – igazságügyminiszter, Mészáros Lázár – hadügyminiszter, herceg Eszterházy Pál Antal – a király személye körüli miniszter, Klauzál Gábor – földművelés- ipar- és kereskedelmi miniszter, báró Eötvös József – vallás- és közoktatási miniszter, gróf Széchenyi István – közmunka- és közlekedésügyi miniszter.

Arany János tér

Az Arany János tér szobraiból nem sokat láttunk, mert becsomagolták őket télire. A 13 aradi vértanú mellszobrából hármat azért lencsevégre kaptunk, valamiért ők nem voltak betakarva. Mindenesetre a Jézus Szíve templom környéke is szép szeglete Dombóvárnak.

Dombó vára, avagy Gólyavár

Induljunk most tovább a 611-esen Szőlőhegy városrész felé.

A város határában bal oldalon visszatekintve láthatjuk a Mártírok kertjét – azaz a zsidó deportálás emlékművét. Egy kis mellékutcából próbáltuk megközelíteni, de mintha felújítanák… Törmelékhalmokon kellett volna átvágni magunkat az utcán szaladgáló kutyák között, így ez most kimaradt… Sajnos elhanyagolt a környék…

Ha áthaladtunk a Kapos folyó hídján, jobb kéz felé láthatjuk az egykor nagyszerű Dombó várának maradványait. A Dombai család egykori erődítményének romjaiból tulajdonképpen csak két faldarab látszik, melyet Gólyavárnak neveznek a helyiek az itt nyaraló madarak miatt. A környék természetvédelmi terület.

Dombóvár – Szőlőhegy

A Szőlőhegy városrészben található Szent Anna kápolna búcsújáróhely, köszönhetően az itt feltörő gyógyító forrásnak. A fekete-fehér kép a dombóvári plébánia oldaláról származik, és előterében látható a forrás maga.

Picit még guruljunk tovább a Nyerges Parkerdőig! A horgásztó környéke remek pihenő- és piknikezőhely.

Kálvária

Szőlőhegyi kiruccanásunk után vissza a városba! A 61-es út mentén helyezkedik el a dombóvári Köztemető. Ennek míves bejáratán áthaladva sétálhatunk végig a kálváriasoron. A stációk Bartalits Mihály munkái.

A stációállomásokat itt nézhetitek meg: Dombóvár kálvária.

Szent István templom

Még egy templomot ajánlunk a figyelmetekbe. A modern épület előtt Varga Gábor alkotását láthatjuk: Szent István intelmei Imre herceghez. Néhány méterre egy szép formájú harangláb is épült, melyet Csernus Lőrinc tervezett.

Hunyadi tér

Dombóvári városnézésünk végén guruljunk be a Hunyadi térre. Itt érdemes ismét hosszabb időre kiszállni az autóból, és gyalogosan körbesétálni a város központját. A település víztornya – Dombóvár egyik jelképe – védett emlék.

Jártunkban-keltünkben számtalan szép szobrot is felfedezhetünk a hosszan elnyúló közterületen.

A Hunyadi teret kettévágja a 611-es út. Érdemes a főút mindkét oldalán körülnézni!

A Tinódi Ház Dombóvár közösségi központja, az előtte lévő tér pedig hangulatos része a városnak.

Nekünk itt véget ért a városlátogatásunk, akinek még belefér, irány Kaposvár! Dombóvár felfedezése során egyre jobban megkedveltük az elsőre jellegtelen várost. Ahogy előkerültek az apró részletek, hangulatok, úgy lettünk egy kicsit mi is dombóváriak.

További szobrok

A körút során még jónéhány érdekes szobor mellet elhaladtunk. Annak, aki olyan szobor-fan, mint mi, érdemes lehet megállni ezeknél is.

Sajnos a Bűvös kocka szoborról semmit nem tudunk, talán valaki ismeri közületek…

További érdekességek Dombóvárról

A “Hírességek útja” egy 5km-es séta a városban, mely a könyvtártól indul, és útközben az állomásokon Dombóvárhoz köthető emberek portréit is megtekinthetjük. Nevezetes értéke a környéknek a Kapos-menti fehérhímzés, mely értékes és ritka kulturális örökségünk:

A hímzés vászonra készült, a nép asszonyainak, lányainak saját előrerajzolása után, fehér pamutfonállal. (…) Kihímezték a női és férfi ingek elejét, a keményített alsó szoknya alját, mely néhány ujjnyira kilátszott a felsőruha alól. Ma már ezek a hímzések majdnem teljesen eltűntek a napvilágról.

Cser Mária iparművész

Dombóvári születésű Buzánszky Jenő labdarúgó, aki az egykori Aranycsapat tagja volt, és az olimpiai bajnok úszó Rózsa Norbert szintén a városból származik. Dombóvári István komikus, de nem dombóvári.

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 5 / 5. Szavazatok száma: 1

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?