Felvidéki kirándulás – Hont látnivalói

Kirándulásunk a Felvidéken Hont környékének feltérképezésével ért véget. Egy szurdok és egy kegyhely meglátogatása fért bele az utolsó napunkba.

Honti szakadás

Az utolsó nap, reggeli után elindultunk Budapest felé. A határ után rögtön leparkoltunk Hont település mellett, hogy felfedezzünk egy különleges szurdokot. Első megközelítésben átkeltünk a Zátori patakon, egy vékony pallón egyensúlyozva, majd 200m séta után úgy döntöttünk, nem jó az irány. Vissza a parkolóba, Honti Motel megkerül, aztán a kutyákkal őrzött szállás mellett irány a szakadék, a helyiek nyelvén szakadás.

Nagyon vadregényes az egész szurdok, a leszakadt löszfalakkal, a kiépített fa lépcsőkkel és a végén a pihenőhely a vízeséssel. Szerencsénk volt, mert pár napja folyamatos esőzés volt, így a vízesést teljes erejében megcsodálhattuk. Találtunk még egy geoládát is, így kimaxoltuk az egyébként nagyon klassz hasadékot!

Hont látnivalói. Honti szakadás. Felvidéki látnivalók.
Honti szakadás

Honti Tsitári forrás és kápolna

Ezután pár km-rel tovább haladva a 2-es úton, máris “dobtunk egy jobbost”, hogy megtekintsük a honti Tsitári forrást és kápolnát. Egy gazdaságon keresztül vezet az út, ahol rengetegféle állatot láthatunk, a tehenektől a lovon keresztül a lámákig.

A kis templom környéke nagyon szépen karbantartott, és igazi lelki feltöltődésre alkalmas pihenőhely, némi spirituális beütéssel. A kegyhelyen tulajdonképpen három szent forrás fakadt egykor. Ezek vizét egy helyre gyűjtötték, s az ivómedence csapján lehet inni belőle.

A forrás mellett, amely Kutyika néven vált ismertté, már a török időkben egy fakereszt állt. Ehhez járt az itteni uradalom szegény juhásza vak fiával fohászkodni. Ilyenkor a gyermek szemét mindig megmosta a Kutyika vizével, mígnem a fiú egyszer csak látni kezdett. Ezután épült hálából az első kápolna, melyben elhelyezték a Magyarok Nagyasszonya-szobrot is. Ezt a pásztorfiú faragta ki, a honti asszonyok szép viseletébe öltöztetve Máriát. A kegyszobor ma is megvan. A szöveg forrása.

A Tsitári forrástól számtalan túraútvonal indul, így szép időben kiváló kiindulópont nagyobb kirándulásokhoz is. Például a Szondi alagút a csodaforrástól kb. 200 méterre délre, a vulkanikus eredetű Börzsöny-hegység gyomrában található.

A járatok egykor 80-100 cm szélesek és embermagasságúak voltak, ugyanúgy, mint a mára megtakarított szakaszok. Feltételezhetően ezen a titokzatos alagúton jártak imádkozni a Drégely várban lakók a Csitári kápolnához. Az alagút eddig feltárt része pillanatnyilag szabadon látogatható.

A bejegyzés a 2018. márciusi állapotokat tükrözi!

Linkgyűjtemény:

Honti szakadás
Tsitári forrás és Mária kegyhely
Honti szakadás útvonal

További látnivalók a Börzsönyben és környékén

További látnivalók Nógrád megyében

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

3 hozzászólás “Felvidéki kirándulás – Hont látnivalói” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük