“Őrült” jó túra a Hárs-hegyen

Noha a Budai Magyar Királyi Országos Tébolyda már nem működik a hegyen, mégis adta magát a cím. Hova menjen az ember Budapesten karácsony utáni bejgliégetés céljából? Ne legyen messze, ne legyen megerőltető, de kellően érdekes legyen és persze ha lehet kevés emberrel kelljen megosztani az élményt. Irány a Hárs-hegy!

Kaán Károly kilátó

Nos, az utóbbi tétel rögtön megdőlt, amikor a délelőtti időpont ellenére szinte teltházas parkoló fogadott a Szépjuhászné büfé melletti parkolóban.

A Szépjuhászné – egy ideig Ságvári-liget néven létező – kiránduló terület a Nagy-Hárs-hegy és a János-hegy között. A legenda szerint maga jó Mátyás királyunk csapta a szelet a környéken egy gyönyörű juhásznénak, de persze épült itt egy vendéglő is hajdanán Szép Juhászné megnevezéssel.

Gyors forraltborozás után nekivágtunk a meredélynek, amit első célpontunkhoz a – Kaán Károly kilátóhoz – le kellett küzdenünk. Igazából ez az egy jelentős emelkedés van a túra során, de persze a kilátók túlnyomó részét hegytetőre építik, így nem volt meglepetés.

A Nagy Hárs-hegy 454m magas, ehhez tesz hozzá még néhány métert a kilátó, aminek névadója egy kiváló erdőmérnök, Kaán Károly volt. Jól néznek ki a kő alapokra épült fa emeletek, tetejéről pedig full panorámában gyönyörködhetünk körbe-körbe, amíg le nem fagy a fülünk. Mégiscsak december van…

Kilátók közt

Nem unalmas az út a nagy hegyről a kicsire. Rögtön a kilátó után, egy mini szurdok mellett találhatjuk a Bátori barlangot, melyben a névadó szerzetes 20 éven keresztül dolgozta fel a Bibliát. Az úton végig kísér minket a harmadik tesó, Erzsébet a János-hegy tetejéről.

Makovecz kilátó

A Kis-Hárs-hegy 362m magas tetején Makovecz Imre tervei alapján épült a nevét viselő kilátó, melyet könnyű sétával érhetünk el a nagytesótól. Szó ami szó csinos kis építmény, melynek lépcsőit – mint a Makaó játékban a pálcikákat – megcsavarva dobálta egymásra a mester, csak éppen vasúti talpfákból… Trükkös is, mert felmész az egyik és lemész a másik oldalán körbetekeregve. A teteje picit ijesztő, ugyanis csak derékmagasság alatt van korlát.

Budakeszi szobrok

A hegyről lesétáltunk a Szépjuhásznéhoz és kávéztunk egyet a büfé előtt. Egy apró észrevétel: nagyon jó lenne, ha legalább hétvégeken vagy munkaszüneti napokon működne az állomás mosdója…

Hárs-hegy

Ha már Budakeszi, megnéztünk két érdekes szobrot a településen, amihez csak pár percet gurultunk a parkolótól. Az egyik a Magyar Nemzeti Himnusz szobra, mely V. Majzik Mária alkotása.

A kilenc méter hosszú és négy és fél méter magas kompozíció gerincét hét boltíves süttői kőoszlop adja. Középpontjában Isten bronzképmása látható, körülötte a Himnusz teljes szövege olvasható. Fölötte huszonegy harang őrzi a hatvanhárom vármegye nevét. Minden harangot – a honfoglalás évét jelölve – 896 gyöngy díszít, amelyeken ünnepnapokon a Himnusz szólal meg, vasárnaponként délben pedig a déli harangszó.

forrás: köztérkép

Nagyon klassz, amikor a harangjáték – ünnepnapokon – lejátssza nemzeti dalunkat, ezért belinkeljük ide a blogra is: https://youtu.be/x40HktZjHBI

Átellenben a Himnusz szoborral egy jókora fekete gőzmozdony áll, mely szintén jó témát szolgáltat egy vasárnap délutáni fotózáshoz. A Mávag által 1924-ben gyártott gőzmozdony a 376.589-es nevet viseli.

Tartalmas nap volt az év utolsó túrájával, és elhatároztuk, hogy jövőre több ilyen egynapost fogunk csinálni ebben a gyönyörű városban, és környékén.

A 2021-es év első túrájáról pedig itt olvashattok.

A bejegyzés a 2020. decemberi állapotokat tükrözi!

További látnivalók Budapesten

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

Egy gondolat ““Őrült” jó túra a Hárs-hegyen” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük