Rendhagyó történelemóra, szobrokkal

Budapesti szobrok – az előző bejegyzést ott hagytuk abba, hogy leszálltunk a D12-es menetrend szerinti járatról a Jászai Mari téren, és elindultunk szobrokat nézegetni. Ez nem perverzió, hanem szobrokat nézni jó! Próbáljátok ki!

Ehhez a bejegyzéshez a legtöbb információt a Köztérkép oldalon találtuk, nagyon hasznos gyűjtemény!

Peter Falk Miksa Columbo

Első célpontunk Columbo hadnagy volt, aki a Falk Miksa utca elején töri a fejét valami bűneset megoldásán hű kutyája társaságában. És hogy miért pont Columbo? A figurát megformáló Peter Falk állítólag magyar felmenőkkel is büszkélkedhet. A 2014-ben avatott szobor Fekete Géza Dezső alkotása.

Olimpia Park

Pár sarokkal odébb lekanyarodtunk a Duna-partra, és bevettük magunkat az Olimpia parkba, melynek egyik végén egy Kovács Béla szobor (a szovjet hatóságok által ártatlanul elhurcolt államférfi), másik végén Bibó István (56-os politikus) szobra, közepén pedig a hatalmas olimpiai karikák vonzzák a szemet. Klassz hely!

Zárt terület, őrrel, kutyafuttatóval, játszótérrel, sportpályákkal. Könnyen megközelíthető, akár hajóval is, és közel van a Margit-sziget. Természetesen olimpiai aranyérmeseink is megtalálhatóak egy több méter hosszú márványtábla soron, Hajós Alfrédtól az 5000m-es gyorskorcsolya váltóig. Van még hely bőven a 2020-as tokiói olimpikonoknak is!

Budapesti szobrok - Olimpia Park

Séta a rakparton

Elsétáltunk a Duna és az Országház között azon a parti sétányon, ahol eddig csak kocsival elsuhanva néztük a víz mellett andalgókat, a parlament oldalán pedig az “őr urakat”.

Budapesti szobrok - Id. Antall József rkp.

Nem a reklám helye, de nem lehet kihagyni a kapásból lőtt képeket a kisautókról!

Budapesti szobrok - világörökség látkép
Budai látkép

A “cipőkhöz” közeledve már messziről látszott a nagy tömeg, hihetetlenül sokan próbáltak néhány jó fotót készíteni az emlékműnél. Nekünk sem volt egyszerű dolgunk! A budapesti szobrok közül ez az egyik legnépszerűbb.

A nyilas terror Dunába lőtt áldozatainak emlékére 2005-ben átadott mementó még ennyi hangos és tolakodó turista között is megható élmény volt. A 60 pár gazdátlan cipő nagyon intenzív és gondolkodásra késztető alkotás, ezért szomorú, hogy néhol már rongálás jelei látszanak rajta. Pauer Gyula készítette Can Togay tervei alapján.

Budapesti szobrok - Soha többet háborút!

A cipőkkel átellenben – a Zoltán utca sarokházán, egy falfülkében – cilinderes alak szobrára lettünk figyelmesek, és csak utólag rákeresve tudtuk meg, hogy gróf Széchenyi István szokatlan ábrázolása volt az, melyet “A nagy reformer az első magyar közlekedési miniszter emlékének” állított a Magyar Államvasutak 1988-ban. (Amúgy Széchenyi rakpart, jó reggelt!)

Elindultunk a Kossuth tér felé, átkeltünk a zebrán, és jól megnéztük a József Attila szobrot is. Tetszett! Melankólikus, merengő, és jól lehet vele szelfizni! Marton László 1980-ban avatott szobra eredetileg a mögötte lévő gróf Andrássy Gyula lovasszobor helyén állt (ült).

“Mintha szivemből folyt volna tova,
zavaros, bölcs és nagy volt a Duna.”

József Attila: A Dunánál – idézet a versből a szobor oldalán

Ami viszont feltűnt, hogy külföldiek tanácstalanul nézelődtek, sőt kérdezték is, hogy kit ábrázol a mű, ezért talán érdemes lenne egy angol nyelvű táblát mellé helyezni… Ha van ilyen, elnézést, a mi figyelmünket elkerülte!

Budapesti szobrok - József Attila mereng a rakparton

A Szabadság tér szobrai

A Zoltán utcán besétáltunk a Szabadság térre, és megkerestük (szó szerint, mert nagyon kicsi) Brekit, a Muppet show-ból ismert békát, vagyis a szobrát. Imádjuk az ukrán művész, Mihajlo Kolodko mini alkotásait, amiket – Mekk mestertől kezdve a Kockásfülű nyúlig – jórészt a budapesti szobrok között találhat meg a figyelmes sétáló.

Vannak játszóterek is a területen, de a legnagyobb szenzációt mégis a tér végében lévő szökőkút jelentette a lányoknak. Is. Nagyon jópofa interaktív a buli, mert – közeledve a vízfüggönyhöz – az automatikusan szétnyílik előttünk, és szárazon sétálhatunk a belső térbe. Itt azért eltöltöttünk egy kis időt!

A szökőkút mellett, és a tér túloldalán is található egy-egy megosztó alkotás. Emitt Párkányi Raab Péter 2014-es műve a Magyarország német megszállása alatt meggyilkoltak számára állít emléket, míg a túloldalon a “Szovjet hősi emlékmű” a felszabadító katonákra emlékezik. Antal Károly szobrát (1945) sokszor le akarták bontani (dönteni), de végül is megmaradt a kommunizmus mementójának és a turistáknak…

Budapesti szobrok

Az amerikai nagykövetség oldalán találunk két szobrot, amik két idegen nemzetbeli embernek állít emléket, olyanoknak, akiknek a magyar nép nagy hálával tartozik. Az egyikük Bandholtz tábornok, aki 1919-ben megakadályozta, hogy Romániába szállítsák a Nemzeti Múzeum kincseit. Ligeti Miklós szobrát eredetileg 1936-ban avatták fel.

A másik hős pedig Carl Lutz, aki a vészkorszak idején több ezer üldözött embernek juttatott svájci menlevelet, megmentve sokak életét.

A térről az Aulich utca egyenesen a Batthyány-emlékmécseshez vezet, ami Pogány Móricz alkotása.

1905. október 6-án a Fővárosi Törvényhatósági Bizottság ülésén mondták ki, hogy ott, ahol Batthyány Lajos grófot agyonlőtték, örökégő lángú emléket állítsanak. A leleplezés 1926. október 6-án volt. forrás

Budapesti szobrok - Batthyány örökmécses

Batthyány-emlékmécses (1926 – Pogány Móricz)

Kossuth téri alkotások

Az Agrárminisztérium árkádai alatt rengeteg domborművet, emléktáblát és szobrot láthatunk, például az Agronómuslány és a Kaszás férfi alakját, de itt látható az 56-os sortűz áldozataira emlékező alkotás is.

Átszaladtunk a 2-es villamos sínein, és belevetettük magunkat a Kossuth-tér forgatagába. Itt aztán van látnivaló és szobor dögivel! Ezért nem is csoda, hogy tele van a tér turistákkal, ráadásul az Országház gyönyörű épülete adja a hátteret.

A tér déli oldalán áll II. Rákóczi Ferenc lovasszobra. A fejedelem halálának 200. évfordulójára készítette Pásztor János 1937-ben.

A Parlament főbejáratát két oroszlán őrzi, melyek közül az egyik megsemmisült a háborúban, de újraöntötték az 1902-es eredeti nyomán. A tér közepén lobog, 33 méter magasan a 28 négyzetméteres országzászló, mely mellett díszőrséget is adnak a katonák – a turisták nagy örömére. Nagyon szép épület a villamos sínek túloldalán, az ex-Néprajzi múzeum (a Városligetbe költözik éppen).

A tér északi oldalán áll a névadó “Kossuth emlékmű” szoborcsoport, süttői mészkőből megformálva. Az első magyar kormány tagjai között áll kiemelve a főalak. 2015-ben avatták fel – ezen a helyen már a harmadik – Kossuth szobrot, mely Horvay János alkotása.

Kicsit a Duna felé haladva a látogatóközpont mellett áll gróf Tisza István emlékműve (az 1936-os eredeti újraépített mása), amit 2014-ben avattak fel.

Pár lépésre a meggyilkolt gróftól egy térplasztika: a Kossuth tér a Parlamenttel. A budapesti szobrok között, és máshol is láttunk már hasonló alkotásokat, de számunkra most derült ki, hogy ezek az alkotások gyengénlátó polgártársainknak készülnek, és kvázi egy tapintható térképként funkcionálnak.

Budapesti szobrok - a Parlament térplasztikája
Kossuth tér a Parlamenttel

Aki olvasta az előző részt is, tudhatja, hogy tulajdonképpen Parlament-látogatásra érkeztünk, ráadásul ütött az óránk, ezért lezúdultunk a látogatóközpontba.

De az Országházról majd legközelebb!

További látnivalók Budapesten

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

2 hozzászólás “Rendhagyó történelemóra, szobrokkal” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük