Pásztortalálkozó a Vértesben, avagy Csákberényig jár a metró?

A mozgáshiányos hétköznapok ellensúlyozására kirándulást terveztünk a Vértes hegység lábához, melynek apropóját a Csákváron megrendezett XX. Mihály-napi Lovas- és Pásztortalálkozó meglátogatása adta. Persze szokás szerint körülnéztünk a környéken, valamint egy rövidebb túra is belefért a napba.

Festői platánsor

Irány Csókakő! Az Etyek és Alcsútdoboz közötti keskeny országúton érdemes megállni néhány pillanatra, mert a Pannónia Golfklub közelében lévő szakasz fénykép után kiált. Összeboruló platánfák alatt vezet ugyanis az út, giccsbehajlóan gyönyörű, hangulatos látványt létrehozva, mely rögtön pisiszünet-megállóra kényszeríti az egyszeri autózókat.

Festői platánsor.
Platánfák

Csókakő vára

Csókakő egy hangulatos kis falu a Vértes lábánál, várát Csákok, Rozgonyiak, Kanizsaiak birtokolták, a mohácsi katasztrófa után pedig török végvár is volt. A Győrből és Komárom felől Székesfehérvárra vezető kereskedelmi és hadi utak ellenőrzésében volt fontos szerepe.

A vár alatti fizetős parkolóban hagytuk az autót, egy nagy-nagy rét közepén, ahol kürtőskaláccsal feltuningolt büfét is találtunk, valamint asztalok, padok, tűzrakóhelyek csábítottak piknikezésre. Nem mellesleg egy gyönyörűen kialakított Trianon emlékmű is megtekinthető itt, méltó mementójaként a szomorú magyar múltnak.

Vértes - Csókakő vára.
Csókakő vára

Persze nem piknikezni jöttünk, így két kávé és egy forró kürtőskalács bekebelezése után nekiindultunk a túrának. A meredek Zrínyi utcán húsz perc alatt felérhetünk a várhoz, mely most felújítás miatt nem látogatható, de impozáns kapujától fantasztikus kilátás nyílik a falura és a Móri-árokra.

Túra a Vértesben

Miután kigyönyörködtük magunkat a várban, a kaputól balra vezető kis szurdokon keresztül jutottunk át a hatalmas sziklákhoz, melyeken éppen sziklamászók – közöttük egészen kis gyerekek is – gyakorolták a különböző technikákat, fogásokat. Áthaladva közöttük egy meredek lépcsősor (Schwarz-lépcső) vezetett a völgybe, amely után immár jelentősebb szintemelkedés nélküli ösvényen vesztünk el a Vértes rengetegében.

Vár-völgy, Buhin-völgy, és mindenféle Cservágás (Alsó és Felső) volt az útvonalunk a hegyen kanyarogva. Zsidóvölgynél kibukkantunk a hegygerincre és Csókakő panorámájában gyönyörködtünk. Végül az Aranyhegyi szőlőtőkék között jutottunk vissza a parkolóhoz. Kényelmes, 6,5 km-es túra volt, melyet kb. két és fél óra alatt abszolváltunk.

Tipp: akit érdekel a pontos útvonalunk, az alul a linkek között megtalálja!

Csákberényig jár a metró

Haraptunk pár falatot, majd átgurultunk Csákberénybe, ahol egy nagyon érdekes installációt fedezhetünk fel az országút mellett. A Zsemlye Ildikó tervezte műalkotás egy szétgraffitizett, föld aló kitörő metrókocsi, mely meghökkentő, látványos, és tulajdonképpen nagyon szórakoztató volt körbejárni.

Elindultunk Csákvár felé a Pásztortalálkozóra, ám ez a találkozó a pásztorral korábban jött létre, mint gondoltuk. Történt ugyanis, hogy egyszer csak féklámpák villantak előttünk, és az országutat – mint egy szürke massza – birkák özönlötték el. Szépen szabályosan áthaladtak a terelő pumi hathatós közreműködésével, mögöttük pedig a pásztor ballagott nagy botjával.

Hirtelen ötlettől vezérelve félreálltunk az autóval és megkérdeztük a bácsit – nevezzük Juhász úrnak, mert elfelejtettük megkérdezni a nevét – hogy lefotózhatjuk-e őket. Juhász úr nagyon készséges volt, így beszédbe elegyedtünk.

Mesélt a munkájáról, hogy naponta kétszer kihajtja az állatokat a legelőre, mesélt a kis pumiról, aki fiatal eb létére már kitanulta a terelés fortélyait. Közben a kutya végig ott ugrált körülöttünk és borzasztó hálás volt minden simogatásért. Ez a találkozó lett a nap fénypontja!

Vértes - Pásztortalálkozó Csákvár környékén.
Juhász úr, a pumi és a bárányok

Pásztortalálkozó Csákváron

Csákváron a Csikóakolnál már javában állt a bál! A színpadnál kezdtünk, megnéztünk egy néptáncos forgatagot, aztán amikor a fiatal fogathajtók bemutatója kezdődött, átballagtunk az akadálypályához. Élmény volt nézni, hogy ezek a gyerekek milyen ügyesen bánnak a lovakkal, és milyen élvezettel végzik el a feladatokat a nem is olyan egyszerű pályán.

Vértes - Fogathajtás junior.

Ezután még körbesétáltunk a rendezvényen, ahol láttunk rengeteg állatot, kipróbáltunk néhányat a számtalan gyerekprogram közül, és nézelődtünk kicsit a vásárban is. Majd “lóra” ültünk, és meg sem álltunk hazáig.

Ez a nap megint jól sikerült! Üljetek ti is metróra, szálljatok le Csákberénynél, és kiránduljatok nagyokat a Vértesben!

Egy másik kirándulásunkról a Vértesben itt olvashattok!

A bejegyzés a 2019. szeptemberi állapotokat tükrözi!

Linkgyűjtemény:

Csókakő

Csákberény

Vértesi Natúrpark

A csókakői túránk adatai

További látnivalók Fejér megyében

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

4 hozzászólás “Pásztortalálkozó a Vértesben, avagy Csákberényig jár a metró?” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük