Tamási látnivalói - Szent Hubertus kápolna

Dámszarvas és gyógyfürdő

Tamási látnivalói

A Tolna vármegyei kisváros a Koppány patak völgyében fekszik, nevét Szent Tamásról kapta. Tamási látnivalói közül kiemelkedik a termálfürdő, a Vaskilátó a Várhegyen, és a Tamási Parkerdő. De számtalan világrekorder dámbika is puskavégre került ezen a nemzetközi hírű vadászvidéken, többek közt az 1972-es Kádár János által ejtett trófea.

Tamási röviden

Tamási várát az 1848-49-es szabadságharc után bontatták le a “sógorok”, mint oly sok erődítményünket. A város nevezetessége a külföldön is ismert termálfürdő, mely sajnos a közelmúltbeli felújítása után részben leégett, így most csökkentett üzemmódban üzemel.

Szintén világhírű a Gyulaji erdő, mely egykoron az Esterházy hercegi család vadászatainak adott otthont, de a kommunista vezetők körében is kedvelt kikapcsolódás volt a közeli rengetegben vadászni. Ezen a területen él ugyanis Európa egyik legnagyobb dámszarvas populációja.

Dámszarvas bika a Wikipediáról.

Említsünk meg egy másik – a közelben fekvő – természetvédelmi területet: a Pacsmag-tó a madarak rajongóinak nyújt remek élményeket, hiszen rengeteg ritka faj élőhelye. A tó még a “Nemzetközi jelentőségű vadvizek” jegyzékébe is felkerült 1997-ben. Jó hír a kerékpárosoknak, hogy Tamási látnivalói kerékpárúton is elérhetőek, köszönhetően a folyamatos fejlesztéseknek.

Vaskilátó

Mivel a város termálfürdője a 2021-es tűzeset óta csak korlátozottan látogatható, így inkább a felette lévő Várhegyre látogassunk el, amit megközelíthetünk autóval is, bár kicsit meredek és keskeny az út. A parkolótól kellemes sétával érhetjük el egy interaktív tanösvényen a remek panorámát biztosító kilátót a hegy tetején.

A Vaskilátó 1970-ben került az egykori tamási vár helyére. A vasszerkezetet azóta felújították, és fagerendákkal dekorálták. Mindenesetre a kilátás szuper, a szerkezet pedig… érdekes.

Miklósvár

Ha kigyönyörködtük magunkat a város látképében, guruljunk le a Tamási Parkerdő parkolójához. Itt találjuk a DámPont Ökoturisztikai Látogatóközpontot, ami Tamási kirándulóközpontja. A lehetőségek tárháza bőséges. Felmászhatunk a Parkerdei kilátóhoz egy rövid túrával, megnézhetjük a Vadaspark állatait, vagy pedig – ahogy mi is tettük – körbesétálhatjuk a tavat. A legjobb megoldás persze a három kombinációja!

A környék erdősége a XVIII. századtól az Esterházyak birtoka volt, akik vadászkastélyt is építettek a településen. A birtokközpont Ozorán volt, de a vadászatokat innen vezényelték le Miklósvárról, így nem csoda, hogy Tamási egyik városrésze ma is őrzi ezt a nevet. A Gyulaj hatalmas rengetege jelenleg is kedvelt vadászterület.

A Miklósvári-tó egy kis mesterséges szigetén Vas Gereben emléktáblát találunk, akit családi kötelékek kötöttek Tamásihoz. Gyeney Judit alkotása.

Néhány lépésre a szigettől a Szent Hubertus kápolnához érünk, amit a vadászok védőszentjéről neveztek el. A csöppnyi fakápolna megkapó látványt nyújt a hatalmas fák ölelésében. Mintha Erdélyben járnánk…

A Szent Hubertus Kápolnát 2012-ben szentelték fel.

A tó túlsó végében óriási tölgyfa maradványait csodálhatjuk meg. A matuzsálem fatörzs a “Vas Gereben” fák utolsó példánya.

Innen besétálhatunk a Vadasparkba – ami prezentálja nekünk a magyarországi nagyvadak többségét – vagy visszatérhetünk az autóhoz.

Rozália kápolna

Ne hagyjuk ki Tamási látnivalói sorából a Kálvária-dombon található Rozália kápolnát sem. Gótikus eredetije 1542-ben épült, aztán átépítették barokk, majd romantikus stílusban. Mellette áll Szent Vendel kőszobra, szemben pedig egy kissé megkopott Golgota-csoport emeli a hely fényét.

A város – mint láthattuk – kiválóan alkalmas egy hétvégi kikapcsolódásra, de ha a környéket is bejárnánk, simán eltölthetünk egy hetet is ezen a vadban gazdag, csodálatos vidéken.

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 5 / 5. Szavazatok száma: 2

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?