A budapesti Füvészkert

A Füvészkert – Magyarország első botanikus kertje – az 1700-as évek végétől létezik. Széleskörű ismertségét Molnár Ferenc 1907-ben megjelent regényének köszönheti, hiszen a Pál utcai fiúk cselekménye jórészt itt játszódik, és magát a Füvészkert elnevezést is innentől használják általánosan.

1960 óta országos jelentőségű természetvédelmi terület, és jelentős gyűjteménye van veszélyeztetett fajokból. Külön épületben, a Victoria-házban tekinthetők meg az óriási levelű tündérrózsák, de nagyon klassz a kaktuszgyűjtemény is.

Rengeteg – jobbnál-jobb – programot szerveznek minden évben. Kiemelkedik ezek közül a Sakura ünnep, azaz a cseresznyefa virágzás áprilisban, és a tündérrózsák virágzásának éjszakai megfigyelése augusztusban.

Egy – a Füvészkertben tett – másik látogatásunkról itt olvashattok: Kaktuszok, templomok és Főkukac

Többször jártunk a botanikus kertben, következzen hát egy kis növénygyűjtemény képekben!

Galéria

Füvészkert - Tündérrózsa

Füvészkert - egzotikus növények

A Wikipedia vonatkozó sorai

A budapesti Füvészkert (avagy ELTE Füvészkert) Magyarország első botanikus kertje, mely 2006-tól az Eötvös Loránd Tudományegyetem különleges oktatási egységeként működik. Az 1771-ben Nagyszombatban az orvostudomány, illetve az orvostan-hallgatók képzésének segítésére alapított botanikus kert, több költözés után, 1847-től található jelenlegi helyén.

Ismertségéhez jelentős mértékben hozzájárult, hogy Molnár Ferenc közismert regényében, A Pál utcai fiúkban a botanikus kert öreg pálmaháza nyújtott búvóhelyet Nemecsek Ernő és barátai számára. A 2008 óta hivatalos névként szolgáló „Füvészkert” elnevezés ennek a regénynek köszönhetően maradt meg, és terjedt el a köztudatban.

A kert talán legfőbb nevezetessége az országban első és sokáig egyetlen Victoria-ház, de büszkeségei közé tartoznak a kert legöregebb fái, mint például a 150 évnél is idősebb páfrányfenyők, vagy az orchidea- és a több száz fajt bemutató kaktuszgyűjteménye, akárcsak az Ausztrál-ház és a többi érdekesség. A kertben összességében megtalálható mintegy nyolcezerfajta növényből a hazai flóra védett növényei 150 fajt számlálnak.

1960 óta országos jelentőségű természetvédelmi terület, 2005 szeptemberétől a Magyar Örökség díj tulajdonosa, 2006 májusában pedig mint Kulturális Örökség is védelem alá került. Alapterülete 3,1 hektár, az üvegházak területe meghaladja a 2000 m²-t. Látogatását megkönnyíti központi elhelyezkedése és az is, hogy tömegközlekedéssel jól megközelíthető.

Füvészkerti teknősök

Füvészkert - Bonsai kiállítás

Egy – a Füvészkertben tett – másik látogatásunkról itt olvashattok: Kaktuszok, templomok és Főkukac

Füvészkert oldala

További látnivalók Budapesten

  • Budapest szobrai. Budavári Palota – Lánchíd – Szabadság tér. Fényképekkel.

  • Várnegyed. Megnéztük a felújított Szent István termet a Budavári Palotában, azután pedig mintegy 6 km-t sétáltunk a Várnegyedben, hogy kevésbé ismert látnivalókat fényképezzünk. Következzen tehát egy fotóalbum Budapest egyik ékkövéről.

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

2 hozzászólás “A budapesti Füvészkert” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük