Bunkertúra huszonharmadikán

Bunkertúra. Az október huszonharmadikai ünnepi délutánt egy óvóhelyen töltöttük. Persze nem voltunk nagy veszélyben, csak meglátogattuk a Csepeli Büszkeségpontot, ami a Tamariska-domb alatti bunkerban található.

A majd’ 6 hektáros Tamariska-domb egyike Budapest 10 természetvédelmi területének. Nevét az itt is megtalálható tamariska cserjéről kapta. 116 méteres a magaslat, mely a csepeli Királyerdő hajdanvolt homokbucka-vidékének utolsó hírmondója. Rengeteg lakója van. 468 rovarfajt és 67 gerincesfajt mutattak ki a 2013-ban végzett fauna-vizsgálatok, melyek közül számos állat védett is egyben.

Kálvária a Tamariska-dombon

A természetvédelmi területen sétáltunk egyet az őszi tájban, megnéztük a kálváriát és a tanösvényt is. Egy téli szánkózásunkról a dombon itt olvashattok: a Tamariska-domb.

Bunkertúra Csepelen - Kálvária a Tamariska-dombon

Bejártuk a dombot kívülről, most pedig leereszkedtünk, hogy belülről is feltérképezhessük! A bunkerben vezetéses látogatást választottunk, és szakszerű irányítással jártuk végig a tárlatot. Rengeteg érdekes dolgot megtudtunk a vérzivataros, ’56-os időszakról.

Bunkertúra a föld alatt

A Csepel Királyerdő lakosainak létrehozott óvóhelynek egy kis része látogatható csupán. Azonban így is rengeteg minden elfért a hosszú folyosókon, az élethűen beöltöztetett bábuktól kezdve a korabeli fotókig, tárgyakig.

A kiállítás két részből áll: az ’56-os eseményeken kívül helyt kaptak a II. világháború borzalmait bemutató tárgyak és életképek is. Kellően interaktív a múzeum, hiszen elindíthatunk archív videófelvételeket, rádióadásokat. Sőt! Vezetőnk egy helyen még a légvédelmi szirénát is megszólaltatta (onnantól kezdve Kisebbiket persze kézben kellett vinni, úgy megijedt).

Azon kívül, hogy jól szórakoztunk a bunkerbejáráson, még a forradalom évfordulójáról is megemlékeztünk. Ráadásul a gyerekek is átélhették kicsit az akkori eseményeket.

A Tamariska-domb élővilága

forrás: wikipedia

A 116 méter magas domb a nevét a rajta található számtalan tamariszkusz bokorról kapta. A területén élő homokpusztai gyep növényzetéből a következő fajok fordulnak elő:

Érdes csüdfű
Homoki
-fátyolvirág, (Gypsophyla fastigiata)
-csüdfű, (Astragalus varius)
-bakszakáll, (Tragopogon floccosus),
-árvalányhaj, (Stipa borysthenica)
Báránypirosító, (Alkanna tinctoria)
Fényes poloskamag
Kései szegfű
Tamariska (Tamarix)

Ezek a növények mind védettek, a természetvédelmi stratégia célja a lágyszárú invazív növények visszaszorítása és további terjedésük megakadályozása.

Az állatvilágból a következő fajokat célszerű kiemelni:

Erdei fülesbagoly (Asio otus)
Rigófélék (Turdidae)
Poszátafélék (Sylvidae)
Pintyfélék (Fringillidae)
Fácán (Phasianus colchicus)

Ezen fajok egy része védett.

További látnivalók a Csepel-szigeten

További látnivalók Budapesten

  • A Hauszmann program keretében felújított (újraépített) Lovarda – Főőrség – Stöckl lépcső épületegyüttest jártuk be egy vezetéses túrán.

  • A Bajor Gizi park látogatása. Nemzeti színház, Müpa, Rákóczi híd.

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

2 hozzászólás “Bunkertúra huszonharmadikán” bejegyzéshez

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.