Vindornyafok buszmegálló

A Keszthelyi-hegység környéke autóval

Itiner: látnivalók a 74-75-84-8-as utak között

Látnivalók a Keszthelyi-hegység környékén: a címben említett utak közötti terület több tájegységből is magában foglal részeket. A Keszthelyi-hegységet egészíti ki egy csipetnyi Zalai-dombsággal, és egy kis Kemenesháttal. Vármegyék tekintetében pedig Zalához csatlakozik egy kis Vas és Veszprém vármegyei terület. Röviden így írhatjuk le amiről beszélünk: Keszthelytől balra és fel.

Szentgyörgyvár

Vár állott, most kőhalom se… Az egykori büszke szentgyörgyi várnak mára nyoma sincsen. A Széchenyi család egykori uradalma azért még működik, igaz másként… A birtokot a Szentgyörgyi lipicai ménes használja, érdemes bejelentkezni egy istállólátogatásra vagy fogatolásra náluk.

Elvileg működik a Széchenyiek egykori pincéje is mint vendéglátóhely, bár ennek nyomát nem láttuk, mert zárva volt.

A csaknem 300 éves pince nevét, a falut 250 éven át birtokló Széchenyi családról kapta. A falu közepén álló utcafronti épület mögött óriási pince húzódik a domb gyomrában, amelynek hossza 44 m. Ez volt az uradalom borászatának központja.

Szentgyörgyvárhoz tartozik a 760-as út mellett található Árpád-házi Szent Erzsébet-kápolna. A gyönyörűen felújított épület a Nemestóthy-Szabó család temetőkápolnájának készült egykor.

Nagykapornak

Az egykoron jelentősnek számító község sokat látott a történelem viharaiból. Már az 1200-as évek elején bencés apátság épült itt, de volt vármegyegyűlés helyszíne, volt nemesi törvényszéke, mezővárosi jogokat is kapott, egyben járási székhely lett.

Aztán ahogy lenni szokott, jöttek a törökök, pusztult minden, ami keresztény és a falu elnéptelenedett. Később a világháborúk miatt csökkent jelentősen a lakosság száma, aztán az 50-es években az ÁVH szétverte az itteni szerzetesrendeket is.

A falutól néhány kilométerre találunk egy kis csodahelyet az erdőben, amit egy erdészeti úton autóval is megközelíthetünk, a neve: Remetekert.

Látnivalók a Keszthelyi-hegység környékén - Remetekert, Nagykapornak

Anno a törökök elől menekülő lakosság bevette magát a sűrű rengetegbe, ahová később jezsuiták is letelepedtek és gazdálkodtak. Az ő örökségük ez a bájos komplexum, ahol a kápolna és a kálvária mellett csodás faszobrokat is találunk, sőt pihenő- és tűzrakóhelyet is kialakítottak.

Néhány méter sétával egy Máriácskához is eljuthatunk, ahol forrás is található elvileg… Mi nem találtuk. A terület búcsújáróhely egyben, minden év augusztus 15-e utáni vasárnap tartják a találkozót. De ha éppen nem zarándoklat idején látogatunk ide, roppant megkapó a környék békéje, hangulata.

Érdekesség, hogy a kis harangot Makovecz Imre Kossuth díjas építészünk adományozta a falunak, mivel gyermekkorában itt élt néhány évig.

Az összes stáció képeken: Nagykapornak – Remetekert kálvária

Búcsúszentlászló

Búcsúszentlászló neve valószínűleg nagy királyunk egy legendás megmeneküléséhez fűződik, amikor az őt üldöző ellenség a környéken nyomát vesztette. Hálából kápolnát emeltetett, amihez a későbbiekben hozzáépítették a nagy barokk templomot.

Csodás gyógyulások is kötődtek a szent helyhez és Szűz Máriához kapcsolódóan, így szép lassan zarándokhellyé minősült a falu. A Szévíz patak túloldalán emelkedő dombon is épült egy kis kápolna temetkezési célokkal, melyhez stációkkal tűzdelt ösvény vezet. Mindkét kápolna műemlék.

Az összes stáció megtekintése.

Ráadásként a kápolnadomb tövében forrást találunk, melyből kiváló minőségű, vassal dúsult víz tör elő, amit persze Szent László kútjának nevezett el az egykori közösség. Az egész búcsúszentlászlói kegyhely úgy szép, ahogy van.

Videó: Szent László forrás, Búcsúszentlászló

Említésre érdemes még, hogy itt született Bödőcs Tibor Karinthy-gyűrűs magyar humorista, író.

Nemeshetés

Nemeshetés egy picinyke zsákfalu Zala vármegyében, melyet szocreál katolikus temploma tett fel a térképre. Az egyedülálló imahely a hetvenes évek közepén épült, és nagyon szokatlan stílusban dicsőíti az Urat. A vasbeton építményen felirat hirdeti – akár konkrétan, akár szimbólikusan – Állom a vihart! (Flugtuat, Nec mergitur)

A templomkertben fejet hajthatunk a település világháborúkban elhunyt áldozatai emlékére emelt bazalttömb előtt.

Petőhenye

A kis kálváriasor a Szent István templomhoz vezet fel. A templom formabontó stílusáról egyből látszik, hogy Makovecz Imre tervezte, csakúgy, mint a néhány lépésre található temető ravatalozóját.

Az összes stáció megtekintése hamarosan.

Olaszfa

Olaszfa templomához érdemes felmászni a dombra. Ha bejutunk a szentélybe, keressük meg a freskók között a kakukktojást: egy melósruhás munkást, amint fejet hajt Jézus előtt! Mi nem jutottunk be, de a templomkert is csodás a kis kálváriával és a helyi születésű Ódor Anna Teréz nővér emlékhelyével.

A kálvária stációit itt láthatjátok: Olaszfa kálvária

Batyk

Pihenőhely zenélő kúttal - Batyk

Batyk községben egy remek pihenőhelyet ajánlunk a figyelmetekbe, ahol piknikezőpad, és egy automata zenélő ivókút áll a fáradt vándorok rendelkezésére.

Pihenőhely zenélő kúttal. Videó.

Türje

Türje község legfontosabb látnivalója műemlék prépostsági temploma. A premontrei rend apátságát a Türje családból származó Dénes bán alapította az 1200-as évek környékén.

Különlegessé teszi a templomot a Szent László freskó, mely ábrázolás igen ritka, mint a fehér holló templomainkban.

Szent László freskó
Szent László freskó Türjén. (forrás: lovagkiraly.org)

Persze a – leánykori nevén – Türjei Gyümölcsoltó Boldogasszony templomon kívül is vannak látnivalók a községben.

Ottjártunkkor a türjei nagykanyarban zúgott el a Tour de Hongrie mezőnye.

Tour de Hongrie – Türje. Videó.

Dabronc

A Dabronchoz tartozó Ötvöspusztán szomorú mementóra lelhetünk, amíg lelhetünk… Ami már a múlté, az az egykori Szegedy kúria, ahol élete nagy részét élte Szegedy Róza, Kisfaludy Sándor múzsája (majd felesége). Ami talán még menthető – legalábbis új tető került föléje -, az a közeli Széchenyi kastély. Állapota nem túl rózsás, reméljük, hogy nem lesz az enyészeté.

Kehidakustány

Egészség és történelem. Így pozicionálja magát a település, nem is alaptalanul. A Zala völgyében gyönyörű természeti környezetben fekvő, minősített gyógyvizű fürdővel rendelkező község ideális turistaközpont. A történelem pedig átszövi a mindennapokat. Kehidakustány három önálló falucskából Kehida, Kustány és Barátsziget községekből alakult. Jártak itt kelták, rómaiak, avarok, hogy honfoglaló őseinkről ne is beszéljünk. Évtizedekig itt élt Deák Ferenc is.

(Mi is pancsoltunk már a fürdőben: ZALAzulás)

Most egy kevésbé ismert látnivalót mutatunk nektek: a Zala-szigeti romtemplomot. A falu mellett lévő szigetre gyalog is kirándulhatunk, de száraz időben autóval is megközelíthető. Egyházaskustány egykori plébániatemplomát a XII. században építhették, mára csak a kies romok maradtak, mégis áraszt magából valami gótikus nyugalmat.

Zalaköveskút

Zalaköveskút piciny települése is bekerült listánkba, mégpedig a gyönyörű táj és a Teréz Anya kilátó miatt.

Teréz anya kilátó, Zalaköveskút – videó

Vindornyafok buszmegálló

A 7331-es út és Vindornyafok bekötőútjának kereszteződésében találjuk az ország egyik legfestőibb buszmegállóját. Üljünk le a kis padra, nézzük a legelésző teheneket, és gondolkodjunk el a világ nagy dolgain.

Karmacs zsidó temetője

Az előző buszmegálló után továbbhaladva a 7331-es úton Karmacs után újabb meglepetés állítja meg az utazót. Egy földútra letérve magára hagyott kis temetőt találunk rakott kőfallal körbevéve. A sírok közt bolyongva az emlékezésé a főszerep, de ne hagyjuk említés nélkül a gyönyörű tájat sem. A területen átvezet az Országos Kék Túra zalai szakasza is.

Különleges temetők gyűjteménye.

Rezi

Rezi legfőbb látványossága a vár, melyhez érdemes medvehagyma szezonban kirándulni.

A rezi várról és a zalaszántói sztúpáról itt írtunk részletesen: ZALAzulás – Ahol Buddha szeme vigyázza a Rezi várat.

De jártunk Reziben a karantén alatt is, amikor persze virtuálisan blogoltunk: Karantén utazások – ZALAzulás reblog.

Most mutatunk inkább betyáros dolgokat. Az előző kis temetővel majdnem szemben, az út túloldalán áll a Gyöngyösi betyárcsárda, melynek névadója a közeli Gyöngyös patak.

A csárda a bakonyi betyárok egyik kedvenc találkahelye volt, csakúgy, mint a Vak Illés és a Kökes Pista nevű zsiványoknak. Árulás következtében itt fogták el, és lőtték őket agyon a pandúrok Rezi szőlőhegyén 1862-ben. Emlékezetüket megőrizte az utókor, közös sírjukat a csárda közelében találjuk.

További különleges temetők gyűjteménye.

Nemesvita

Bor és a templomosok. Évszázadok óta bortermelésből él a település, girbe-gurba utcácskái, parasztházai, pincéi nagyon hangulatosak. Árpád kori templomát állítólag a Templomos Lovagrend építette. Parkoljunk a Szent Istvánnak szentelt templom közelében, és – miután körbenéztünk – másszuk meg a Tücsökdombot. Odafent természetesen egy kilátó vár minket fantasztikus panorámával a Balaton felé. Hét szintjéről csodálhatjuk a tanúhegyeket és Szigliget várát.

Aki több időt tud eltölteni a környéken, annak szívből ajánljuk 3 ZALAzulós bejegyzésünket, melyben túrák, kirándulások is találhatóak. További látnivalók a Keszthelyi-hegység környékén:

Sénye élményeSénye, Gyenesdiás – Nagymező, Balatongyörök – Szépkilátó.

Ahol Buddha szeme vigyázza a Rezi váratKirándulás a Bazalt utcában, séta a zalaszántói sztúpa körül és túra a Rezi várhoz.

Virágtalan élmények és egy gyönyörű rotundaAutós trip Zala megyében: Azáleás völgy Zalaegerszegen és a kallósdi körtemplom. Utána csobbanás Kehidán.

Keszthelyi indulással és érkezéssel akár be is járhatóak a települések a bejegyzésben leírt sorrendben. Kb. 200km-es kanyar, de ne felejtsétek: mindig térjetek le a főútról!

@hoszamo – Látnivalók a Keszthelyi-hegység környékén.

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 5 / 5. Szavazatok száma: 2

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?