Szoborportya karantén idején 1.

Szobrok Budapesten. Az úgy volt, hogy 1/4 Hoszamo-ként el kellett intéznem valamit Angyalföldön, a helyszínen azonban kiderült, hogy 3-4 óra várakozás vár rám. Hazamenni rövid az idő, helyben kivárni unalmas. Mi mást tehettem, maszkot fel, és irány a város! Szerencsére véletlenül (ééérted, véletlenül!) nálam volt a fényképezőgép, így meg tudtam örökíteni nektek a karanténban vergődő Budapest néhány szépségét. Íme!

A Margit híd környéke

Elsőként a Falk Miksa utcánál egy régi ismerős fogadott. Columbo felügyelő úgyanúgy töpreng egy bűneseten, mint múltkori látogatásunkkor, viszont most már azt is tudjuk – hála egy Instagrammos hozzászólásnak – hogy min töri a fejét, hiszen a háta mögött fekszik egy halott mókus pisztollyal a kezében (köszi @montivago!)

Ha nem egyértelmű, a mókus nagy kedvencünk, Mihajlo Kolodko alkotása, akinek műveivel még találkozunk a portya során. Előtte azonban a Margit-híd pesti lábánál egy Budára tekintő férfialakon akad meg a tekintet. Nagy Imre Miniszterelnök Emlékműve Varga Tamás alkotása.

Szomorú mementó a híd alatt elhelyezett rengeteg koszorú, és egyéb emléktárgy a 28 áldozatot követelő Hableány kishajó katasztrófájának emlékére.

Szobrok Budapesten - Mementó

A Margit hídon

Szép kilátás nyílik a hídról. Normál körülmények között a Parlament látványa ragadja meg a szemet, most azonban a teljesen üres Duna folyam volt megdöbbentő, mely hajóforgalom nélkül is lenyűgöző!

Vannak még szobrok Budapesten! Budára érkezvén egy hatalmas oroszlánon akad meg a szem.

Szobrok Budapesten - Przemysl védői
Przemysl védőinek emlékműve.

Az odáig rendben, hogy Przemysl egy lengyel város, viszont utána kellett olvasnom, mit keres nálunk ez a szobor. Az első világháború környékén keresgéljünk! Az alkotás Sződy Szilárd munkája, aki szintén Przemysl védői között volt.

Doberdó és Isonzó mellett Przemysl helység neve is mély, fájó nyomot hagyott a magyar társadalomban.

Az Osztrák–Magyar Monarchia keleti garnizonvárosa lett. Az erődítmények és megerősített pontok mintegy 140 négyzetkilométernyi területet fogtak körbe, míg az erődök és segéderődök láncolatából álló rendszer hossza 50 kilométer volt, így Antwerpen és Verdun után Európa harmadik legnagyobb erődítmény-rendszerévé vált.

A második ostrom idején (1914. novemberében) a 130 ezer fős védőseregnek mintegy 60 százaléka magyar katona volt, akik a legnehezebb harcokat vívták. Korabeli számítások szerint a második körülzárás után megközelítőleg 40 napra elegendő élelmiszer állt a védők rendelkezésére, akik végül több mint 130 napig kitartottak, annak ellenére, hogy felszerelésük közel sem felelt meg a modern technika követelményeinek.

Forrás és további érdekességek a témáról: elsovilaghaboru.com

Budai rakpart

Ha már amúgy is a Bem rakparton sétálunk, vessünk egy pillantást a névadó hadvezérre, aki felkötött karjával a Piski melletti hídért vívott győztes csatába vezényli a honvédeket: „Ha elvész a híd, elvész Erdély is!” (Rubicon)

Szobrok Budapesten - Bem apó
Bem apó szobra

Hangulatos sétány vezet a Lánchíd felé. Szép ez a város! – mellettem a még mindig megdöbbentően kihalt és csendes Duna hömpölyög. Tiszteletet parancsoló épületek a villamos sínek túloldalán, Pesten pedig a Parlament megunhatatlan panorámája tündököl.

Ha még hozzávesszük a gyönyörű tavaszba hajló napsütést és azt, hogy – a karantén miatt – néhány ember zavarja csak merengésemet. Bevallom olyan idilli pillanat volt, melyből minél többet szeretne az ember. Jó lett volna, ha a család többi tagja is átélhette volna…

Szobrok Budapesten
Parlament balról kotróhajóval
Szobrok Budapesten
Hangulatos sétány
Szobrok Budapesten
Parlament jobbról

Ismét Kolodko! Elhagyva a nemrég már megvizsgált Minitank szobrát, de még a Főkukac szobra előtt, most a Rubik kocka került sorra. Fantasztikus kis gerillaszobor az összes alkotása!

Az Alagút tetején

A Lánchíd közelébe érve megcéloztam a várat, és a Hunyadi-, valamint a Király-lépcső megmászásával eljutottam az Alagút tetején lévő kilátóteraszig, ahol megint mellbe vágott a panoráma.

A folytatásban további szobrok Budapesten! A Budai vár, a Lánchíd, és a Szabadság tér lesz a főszereplő.

A bejegyzés a 2020. májusi állapotokat tükrözi!

További látnivalók Budapesten

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

Egy gondolat “Szoborportya karantén idején 1.” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük