A csepeli Tamariska-domb

Végre leesett a hó! A gyerekeknek már hét órakor kipattant a szemük, így nem volt mit tenni, öltözködés, elő a szánkó és irány a csepeli Tamariska-domb.

A majd’ 6 hektáros Tamariska-domb egyike Budapest 10 természetvédelmi területének. Nevét az itt is megtalálható tamariska cserjéről kapta. 116 méteres a magaslat, mely a csepeli Királyerdő hajdanvolt homokbucka-vidékének utolsó hírmondója. Rengeteg lakója van. 468 rovarfajt és 67 gerincesfajt mutattak ki a 2013-ban végzett fauna-vizsgálatok, melyek közül számos állat védett is egyben.

Téli képek

A védett természeti értékek jellemzése

A védett terület kis mérete ellenére gazdag flórával rendelkezik. Természetvédelmi szempontból a homoki gyep fragmentumok a terület legértékesebb élőhelyei, melyben a jellemző homoki fajok, köztük védett növényfajok is megtalálhatóak. A jó állapotú részeken jellemző a magyar csenkesz (Festuca vaginata), a homoki fátyolvirág (Gypsophyla fastigiata), a homoki árvalányhaj (Stipa borysthenica), a budai imola (Centaurea sadleriana), a báránypirosító (Alkanna tinctoria), a homoki csüdfű (Astragalus varius).

A terület állatvilága a terület kis méretéhez képest viszonylag gazdagnak mondható, 50 védett állatfaj ismert a területről. A környezet erős beépítettsége és a gyakori látogatottság miatt azonban főként olyan fajok élnek itt, amelyek többé-kevésbé eltűrik a gyakori bolygatást.

A fenyvesben fészkel és telel az erdei fülesbagoly (Asio otus). A növényzet szempontjából kevéssé értékes cserjések jó fészkelő- búvó és táplálkozóhelyek a madarak számára, ennek köszönhetően nagy számban fordulnak elő rigófélék (Turdidae), poszátafélék (Sylvidae), pintyfélék (Fringillidae).

Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park

Hangulatos tanösvény vezet végig a dombon, melynek tetején pihenőhelyet és Kálváriát alakítottak ki. Innen indul a kis szánkópálya is a völgybe.

Bunkerból múzeum

A bucka alatt van egy bunker, melyről a BudapestScenes készített klassz videót.

A Kálváriáról és a bunkerben kialakított Büszkeségpont kiállításról itt olvashattok: Bunkertúra huszonharmadikán.

A Csepel Királyerdő lakosainak létrehozott óvóhelynek egy kis része látogatható csupán, de így is rengeteg minden elfért a hosszú folyosókon, az élethűen beöltöztetett bábuktól kezdve a korabeli fotókig, tárgyakig. A kiállítás két részből áll: az ’56-os eseményeken kívül helyt kaptak a II. Világháború borzalmait bemutató tárgyak és életképek is.

Az 1956-os Csepeli Büszkeségpont helyszíne: a Tamariska-domb Fenyves utcai bejárata. Nyitva tartás: megadott szombatokon 10 és 16 óra között. Csoportoknak bejelentkezésre is!

A Tamariska-domb alatt húzódó légoltalmi óvóhely egy részében található kiállítás első fele egy klasszikus értelemben vett történelmi tárlat (tablókkal, korabeli fotókkal és dokumentumokkal, a vitrinekben számos érdekességgel), másik része életképek segítségével a 60 évvel korábbi időbe repíti vissza a látogatókat.

forrás: csepelivaroskep.hu

Kálvária

Felsétálhatunk a dombtetőre a kálvária stációkat követve is. A faragott képek Sárossy Tibor alkotásai.

Tamariska Cserkészház

Forrás: 96. Sólyom cserkészcsapat

Csepelen a két világháború között több cserkészcsapat is működött: a 96. Sólyom, a 813. Ottokár Püspök, a 815. IV. Béla, majd 1943-tól a 921. Hunyadi cserkészcsapatok.

A Cserkészházat 2019. végén avatták fel, a felújítást a csepeli önkormányzat támogatásával végezték. Otthonául szolgál a kerület cserkészeinek (813. sz. cscs és 96. sz. cscs.) a Tamariska-domb tövében – a Királyerdő szívében, mégis természeti környezetben – ahol lehetőség van nagyobb csapatrendezvények megtartására, vendégek fogadására, stb.

A vizesblokkban zuhanyzók vannak, fűtése kandallóval táplált radiátorokkal történik, emellett teakonyha és a déli, a Tamariska-dom felőli oldalán hatalmas fedett tornác szolgálja a kényelmet.

A csónakház innen 10 perc sétával elérhető – jó kiinduló pontja a Kis-Dunai kenutúráknak és otthona a vízicserkész különpróba-felkészítő alkalmaknak is.

A szövegben merítettünk a következő könyvből is: Tenk – Merkl – Gergely: Csepel természeti képe

További látnivalók a Csepel-szigeten

További látnivalók Budapesten

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

5 hozzászólás “A csepeli Tamariska-domb” bejegyzéshez

  1. A Tamariska dombbal és az alatta lévő bunkerrel kapcsolatban rendkívül sok a pontatlanság és tévedés. A dombot a környékbeliek csak községi dombnak nevezték. A domb az ötvenes évek elején – amióta én ismerem- teljesen kopár volt, csak a nyugati oldalát borította a ma is meglévő fenyves. A bunkert 1951, vagy 1952-ben építették. (pontosan már nem emlékszem!). Az építés után lett a dombtető lapos. A növényzetet is akkor telepítették, jellemzően tamariskát,olajfákat stb ültettek, hogy a homokot megfogják. 1956- ban a bunkerben nem volt villany, gyertyával, mécsesekkel világítottunk.

    1. Tisztelt Rapcsák János! Köszönjük a hozzászólásban közölt információkat. Nem világos azonban számunkra, hogy milyen pontatlanságokra, és tévedésekre gondol a bejegyzéssel kapcsolatban.
      Üdvözlettel: Horváth Péter

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük