…és akkor jött a Tenkes kapitánya!

Baranyai látnivalók. Ritkábban kirándulunk az ország déli részein mint a többin, pedig gyönyörű helyeket találhatunk errefelé is. Mindenesetre most irány Baranya! A bázis Villánykövesden a Flórián Vendégház, egy gyönyörűen rendbe hozott parasztház.

Villánykövesd

Csele patak

Útban a szállásunk felé bejártuk Mohácsot is. Elsőként a Csele patak hídjánál időztünk pár percet, pont ahol szerencsétlen királyunk, II. Lajos belefulladt az áradatba.

Itt vergőde Lajos, rettentő sorsú királyunk,
Sülyedező lova ércz-hímzetű terhe alatt
Hasztalanul terjeszti kezét, nincs, nincs, ki segítse
Bajnoki elhulltak, nincs ki feloldja szegényt
(Kisfaludy Károly: Mohács)

Mohács

Errefelé minden a törökökről és a borról szól. Mondjuk Mohácson még a busókról is, ezért mentünk a Busóudvarba, ami egy busó- és néprajzi múzeum is egyben. Az álarcos busójárás egyébként 2009-óta az Emberiség Szellemi Kulturális Világörökségének is része.

A Busóudvar jópofa hely: apró kézműves boltok, étterem és maga a kiállítás. Életnagyságú bábukkal találkozhatunk és némileg interaktív is a dolog, idegenvezetőnk ugyanis kis gombokkal ágyút robbant, máglyát gyújt, fényeket kapcsolgat. Klassz program!

A kocsit a parkolóban hagytuk és körbesétáltuk a belvárost. Kedvencünk a csillogó, fémből készült Lajos szobor volt, de a Városháza épülete és a mohácsi naplemente is lenyűgözött.

A Milleniumi emlékmű mellett lesétáltunk a Dunapartra, ahol töményen kaptuk a romantikát. Cuki kacsák, tülkölő uszályok, komphajó és mindezt aranyló keretbe vonta a lenyugvó nap. A Duna vízállása nagyon alacsony volt, a parti mérce másfél méteren állt…

Villány

Másnap egy bőséges reggeli után Villányban megmásztuk a Templom-hegyet, majd a kilátót, ahonnan gyönyörűen belátható a környék, elsősorban a valamikori kőbánya. Manapság már fokozottan védett terület az ott található kövületeknek és őslénytani maradványoknak köszönhetően.

Nagyharsány

A baranyai látnivalók sorában Nagyharsány következett, ami a közelében zajlott török elleni győztes csatáról, valamint kristálybarlangjáról és a szoborparkról nevezetes. Mivel a barlang nem látogatható, ezért irány a szoborpark, ahol először a csata emlékére állított impozáns emlékművel találkozhatunk.

A szoborpark szenzációs! Szobor paradicsom! Egy kőbányában létrehozott szabadtéri kiállítás, mely alkotásokhoz helyben adott a nyersanyag és a műhely. Öröm volt látni, ahogy a lányok szoborról-szoborra reppentek, próbálva megfejteni – nem volt mindig egyszerű – mit is látnak éppen.

Kedvencünk a Trák harcos volt, de a többi műremek is alaposan megmozgatta a fantáziánkat. Külön jópont, hogy a bánya körbejárható a hegyoldalon, így remek panorámában részesül, aki felmászik a meredélyen.

Siklós

Nem! Nem minden Zenthe Ferencről szól a városban! Persze kapott egy szobát a várban a méltán híres Tenkes kapitánya sorozat is, de rengeteg más látnivalót kínál a hely. Most például képzőművészeti és világháborús kiállítást tekinthettünk meg a falak között.

A baranyai látnivalók sorában kihagyhatatlan a megye, de talán egész Magyarország legépebben megmaradt reneszánsz erőssége. Tényleg jó formában várja a látogatókat. Modern fogadóépület, körben panorámás várfal, színvonalas ideiglenes és állandó kiállítások, hangulatos várudvar.

Remek promóciós videó is készült, a vár népszerűsítésére, mely a YouTube-on tekinthető meg.

A várból kifelé még megnéztünk egy vadászati kiállítást, majd átgurultunk a felújításon átesett szerb ortodox templomhoz. Keskeny utcából nyílik az udvara, ahová beparkoltunk az autóval.

Belépve rögtön elámultunk a válaszfal gyönyörű és részletgazdag ikonjain és a barátságos hangulatú templombelső is hívogat. Nagyon kedves idegenvezetést kaptunk, sőt még a felújítandó galériára is felengedett a hölgy a fotózás miatt. Ajánlott hely!

Baranyai látnivalók: Siklós-szerb ortodox templom belső tere.

Baranyai látnivalók: Siklós - szerb ortodox templom belső tere a karzatról.

Máriagyűd

Tovább gurultunk Máriagyűdre, ami ma már Siklós része. Itt volt az ideje egy kis energiabevitelnek, ezért a Czukorborsó cukrászdával nyitottunk. Korrekt, hangulatos hely, de a választékkal nem nyűgözött le, talán szezonban visszatérünk…

Máriagyűd: országos kegyhely, zarándoklati célpont. Igazándiból a Csodabogyó tanösvény miatt jöttünk volna, de a szemerkélő eső és a közeli sötétedés eltántorított a bejárásától. Az az igazság, nem nagyon kedveljük az ennyire turistás helyeket, de be kell látni, hogy itt profin fel vannak készülve nagy zarándok tömegek kezelésére és szép a környezet is.

Tenkes csárda

A közeli Csarnótán, a Tenkes Csárdában vacsoráztunk, ami egy nagyon népszerű étterem Baranya megyében, és méltónak is bizonyult hírnevére. Így teli hassal zárhattuk ezt a tartalmas napot.

A bejegyzés a 2018. novemberi állapotokat tükrözi!

Linkgyűjtemény:

Mohácsi busójárás Világörökség
Busóudvar
Mohács
Villánykövesd
Villány
Nagyharsány
Nagyharsányi szoborpark
Siklósi Vár
Siklós
Máriagyűdi kegyhely

További látnivalók Baranyában

A Mecsek további látnivalói

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

3 hozzászólás “…és akkor jött a Tenkes kapitánya!” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük