Egy nap Esztergomban

Esztergom városa több napra való élményt tartogat látogatóinak. Azonban ha csak egy napunk van a település bejárására, figyelmetekbe ajánljuk az általunk végigjárt útvonalat. Esztergomi séta következik.

Szénrakodó a városon kívül

Mielőtt beérünk a városba – vagy amikor elhagyjuk azt, – érdemes megállni a kompnál, hogy megnézzünk egy érdekes ipartörténeti műemléket, az esztergomi szénrakodó Dunában álló építményét.

Esztergomi szénrakodó
Esztergomi szénrakodó, háttérben a ködbe burkolódzó Bazilika

Várhegy – a kiindulópont

A város alfája és omegája a Várhegy és a Bazilika, ezért az itteni parkolóból kezdjük a kirándulást. Esztergom-szűzeknek irány a főtemplom, a többiek utánunk! Sétánk első állomása a Szent István megkoronázását ábrázoló monumentális szobor és kilátópont.

Esztergomi séta - Szent István megkoronázása (Melocco Miklós)
Szent István megkoronázása (Melocco Miklós)

Melocco Miklós monumentális alkotása süttői mészkőből készült, és 2001. óta áll az északi bástyán. Körülötte fantasztikus panorámában gyönyörködhetünk.

Esztergomi séta kilátókkal

Alternatíva: természetesen nézzük meg belülről is a Bazilikát és a várat – ha még nem láttuk -, aztán sétáljunk egy nagyot a parkban!

Bazilika - egy esztergomi séta kihagyhatatlan látnivalója

A Várhegyről a Vízivárosba

Esztergomi séta - Víziváros

A Várhegy elhagyására egy különleges lehetőséget javaslunk: a Macskautat. A középkori lejáró 2002-es felújítása óta ismét összeköti a várat a Dunával. Keskeny és meredek, a több száz lépcsőn lesétálni igazi kardió edzés, de a kilátás mindenért kárpótol.

A Macskalépcső végén, beérve a Víziváros hangulatos kis házai közé forduljunk jobbra, és sétáljunk a Veprech toronyig, ahol megérkezünk a Duna partjára.

Alternatíva: a Keresztény múzeum megtekintéséhez a Macskalépcső végén balra forduljunk! Ha a Bazilikába érvényes jegyünk van, az tartalmazza a múzeumi belépőt is.

A Veprech torony egy érdekes vízemelő szerkezetet rejt, melynek segítségével a középkorban a Duna vizét juttatták fel a várba. Mellette egy törökkori dzsámit láthatunk, ami múzeumként funkcionál. Innentől andalgás következik a Duna-parti Sobieski sétányon a Kossuth hídig.

1543-ban török kézre került Esztergom, melyet később Sobieski János lengyel király szabadított fel 1672-ben. Ez az esemény kapott egy szobrot az Erzsébet parkban, de Mátyás király homokszobrát is megnézhetjük itt. A törökök amúgy imádták Esztergomot, emlékét egy janicsárének is őrzi, valamint felépítették a vár mását Törökországban. Erről Esztergomi látnivalók című bejegyzésünkben olvashattok.

A Kossuth hídnál érdemes kisétálni a Prímás-sziget csücskére is.

Alternatíva: ha kedvünk tartja, felsétálhatunk a Mária Valéria hídra egy kis panorámáért.

Széchenyi tér

Esztergomi séta - Széchenyi tér
Széchenyi tér a Városháza épületével

Irány a Belváros! A Kis-Duna sétányon tekintsük meg a Játszó gyermekek szobrát, aztán sétáljunk a hangulatos Széchenyi térre!

Esztergomi séta - Játszó gyermekek
Játszó gyermekek szobra – Kligl János alkotása
Esztergomi séta - az egykori Takarékpénztárépül ete
Az egykori Takarékpénztár (tervező Hild József) épülete a Széchenyi téren

Esztergomi séta - Ister-kút
Ister-kút, Széchenyi tér (Párkányi Raab Péter)

Visszafelé indulunk a 11-es főút mentén egészen a Központi Kávéház, másnéven Szamos Cukrászda épületéig.

Esztergomi séta - Központi Kávéház
Szamos cukrászda

Alternatíva: néhány méterre található a cukrászdától a Vízeum, vagy Vízügyi Múzeum, mely tartalmas, néhány órás interaktív időtöltést biztosít. Gyerekekkel ajánlott hely!

Esztergomi séta - Vízeum
Vízügyi Múzeum

Szent Tamás-hegy

Ha jól besütiztünk a Központi Kávéházban, itt az ideje, hogy lejárjuk a kalóriákat. Idegenvezetésünk a Szent Tamás-hegyen keresztül folytatódik. A cukrászdától menjünk tovább a 11-es úton, melyről egy római mérföldkőnél térünk ki a hegyre.

A hegyet és a városrészt (Szenttamás) Becket Tamásról, egykori canterbury érsekről nevezték el, akinek ereklyéi a hegyen található kápolnában kerültek elhelyezésre.

A kápolnáig azonban még sok fokot kell megmászni a Szent István lépcsőn. Útközben érintjük az ország legnagyobb napóráját is, mely Klotz József alkotása. Számlapján latinul a következő felirat olvasható: “Semmi sem vagyok a Nap nélkül” és “Semmi sem vagy Isten nélkül”

Szent István lépcső, Esztergom

Tovább a lépcsőn! Az utolsó kanyarban egy hatalmas dombormű akasztja meg a sétát. A címe: Szent István koronázása (Antal Károly munkája).

Szent István koronázása, Esztergom
Szent István koronázása (Antal Károly)

Innentől már fokról fokra haladva tobzódunk a pazar kilátásban, ami a hegy tetején, a Szent Tamás kápolna előtt robban. Hihetetlen látvány körben a város a Bazilikával és a várral. Csak áll az ember némán percekig…

Ha kinyörködtük magunkat, folytatódjon az esztergomi séta. A hegyet a Szent Tamás kálvária lépcsőn hagyjuk el, miközben – nevéből adódóan – egy hét stációból álló kálváriát is megcsodálhatunk. Képek a stációkról: Szent Tamás-hegyi kálvária.

Szent Tamás-hegyi kálvária lépcső, Esztergom
Hangulatos sikátorban ér vissza a városba a Szent Tamás kálvária lépcső

Újra a Várhegyen

A Battyány Lajos utcán leereszkedve nézzük meg Liszt Ferenc szobrát is a Pázmány Péter utca sarkán, mielőtt újra megmásszuk a Várhegyet. Liszt kapcsolódása a városhoz, hogy a Bazilika felszentelési ünnepségén mutatták be – Ferenc József jelenlétében – a zeneszerző Esztergomi miséjét (Missa solennis).

Liszt Ferenc szobra, Esztergom
Liszt Ferenc szobra (Marosits István)

Alternatíva: szintén a Pázmány Péter utcában találjuk a Kaleidoszkóp házat.

Nekiveselkedve a lépcsőkkel tarkított ösvénynek újabb szobrok között, a gyönyörű kilátást bámulva érünk el a Városalapító emlékműig.

Alternatíva: ha még nem voltunk a Vármúzeumban, innen felsétálhatunk a várkapun át a harangok között.

Várhegyi pihenő, Esztergom

Ha tovább megyünk párhuzamosan a 11-es úttal, eljutunk Mindszenty hercegprímás szobráig, majd a Sötétkapu valóban sötét alagútján keresztül sétálva egy meredek lépcsőn elérjük a Bazilika parkolóját.

Esztergomi séta

Természetesen a fentiekben vázolt 5km-es esztergomi séta csak egy lehetőség, bátran variáljátok a részleteket. Nekünk ez így működött, de látnivaló még bőven maradt a városban, így adott a motiváció további kirándulásokra. Egyéb érdekességek Esztergomi látnivalók elnevezésű bejegyzésünkben olvashatók, míg információkat a Bazilika felújításáról az Azt a kupoláját neki! című opuszunkban találhattok. A város weboldala pedig itt érhető el: Esztergom.

További látnivalók Komárom-Esztergom vármegyében

  • Dobogókő. Spirituális hely, síközpont és kirándulóhely, a Visegrádi-hegység legmagasabb pontja (700m).

  • Tata látnivalói. Öreg-tó, vár, Cseke-tó az Angolparkkal, Eszterházy kastély.

A Dunakanyar és a Pilis további látnivalói

  • Vác látnivalói. Útvonal ajánló. Kálvária, templomok, szobrok, ártéri tanösvény.

  • Látnivalók a Budapest – Esztergom útvonalon. Zsámbék – Pomáz – Pilisszentlélek nevezetességei, és ikonikus filmforgatási helyszínek.

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük