Az ivóvíz titkos temploma

A Kőbányai víztározó látogatása a különleges és ritka élmények közé tartozik. Évente egyszer engedik csak le a medencét, hogy a menetrend szerinti tisztításokat és karbantartásokat elvégezzék rajta a szakemberek. Földi halandó csak ebben a néhány napban juthat le a víztárolóba. Nekünk is sikerült!

Történelem

Az 1800-as évek közepére a növekedő Pestnek egyre inkább szüksége lett a vezetékes vízellátásra, hiszen a fúrt kutak vize sem minőségileg, sem mennyiségileg nem volt megfelelő. A lakosságot járványok tizedelték, amelyek egyértelműen a szennyezett kútvízre voltak visszavezethetőek. Az Első Pesti Vízmű létesítményei 1868-1871 között jöttek létre, szintúgy cikkünk tárgya, a Kőbányai víztározó is. Igazi nemzetközi együttműködés keretében készült, hiszen az angol mérnök, William Lindley tervei alapján, olasz kőműves mesterek, és magyar kubikusok dolgoztak együtt. A jelek szerint remek munkát végeztek, hiszen az egyik legrégebbi vízmű még mindig üzemel.

Kőbányai víztározó - elkészült 1870-ben.
Elkészült 1870-ben

Impozáns adatok

A víztároló technikai adatai jól mutatják, mekkora is valójában ez a föld alatti medence: 66×24 méteres alapterület, 10,8 méter magasság. Majd’ 11.000 köbméter vizet képes tárolni, melyet a Vízművek szakemberei az építmény alapos fertőtlenítése után 12 óra alatt töltenek vissza. A két beömlőnyíláson keresztül a Szentendrei-sziget kútjaiból érkezik a sóderágyakon átszűrt éltető nedű. Ahol most emberek sétálgatnak, ott általában 8 méter magas vízoszlop szokott tartózkodni…

Kőbányai víztározó - nyílt nap.
Látogatható évente egyszer

A fél méter vastag falak vízzáróságáról a Tatai Uradalmi Téglagyár kiváló minőségű termékei gondoskodtak, melyeket speciálisan égettek ki, hogy kevésbé legyenek porózusak. Ezek a téglák okozzák a víztározó gótikus hangulatát is, hiszen a sokszínű elemből felhúzott falak és boltívek fantasztikus kinézetet adnak az építménynek. Remek a terem akusztikája, még a halk beszédet is hallani lehet az épület túloldalán. Tényleg mintha egy háromhajós templomban járnánk…

A Kőbányai víztározó speciális téglái.
A Tatai Uradalmi Téglagyár nyomata is fellelhető
Kőbányai víztározó székesegyház
Akár egy templom…

Kicsit emlékeztet az Esztergomi Bazilika altemplomára is: Esztergomi látnivalók.

A Kőbányai víztározó bejárása

Az ingyenes programon online regisztrációval vehetünk részt. Több turnusban vezetnek le minket a tározóba, ahol aztán szabadon bolyonghat minden emberfia. A X. kerület Ihász utca 29. szám alatt található létesítményhez érve semmi nem utal a mélyben rejlő értékekre. Közelebbről azért már látszanak a tárolómedence szellőzőnyílásai, mint óriási gombák a fűben.

Szellőző gombák
A Kőbányai víztározó szellőző gombái

A mélybe vezető két csigalépcsőt egy-egy kis házikó rejti, melyek öntöttvas korlátjai még az eredeti többszáz éves tárgyak.

Néhány kanyar után megnyílik előttünk a tér, és feltárul az ivóvíz ősi szentélye. Az első benyomás valóban letaglózó. A reflektorokkal alulról sejtelmesen megvilágított terem nagyon jól néz ki, egy oltárral kiegészítve simán egy székesegyházban érezhetnénk magunkat a boltíves oszlopok között.

Kőbányai víztározó
Fantasztikus építmény a mélyben!

Lent – miután vezetőink szabadjára engedték a népet – a legtöbben persze vad fotózásba kezdtünk. Volt olyan is, aki feliratos téglák vadászatába fogott, a gyerekek zöme pedig a középen csordogáló kis patakban kezdett vad pacsálásba. Vezetés híján saját logikánkat tesztelve fejben összeraktuk a különféle műtárgyak funkcióját, ezzel együtt az építmény működését, és elismeréssel adóztunk az egykori mesterek tudásának. Húsz perc szájtátás elteltével aztán a bejárattal átellenes oldalon távoztunk egy nem kevésbé “felcsigázó” lépcsőn, mint amin lejöttünk.

Galéria

Mindenkinek ajánljuk ezt a ritkán elérhető programot! Amikor megnyitunk egy vízcsapot, talán nem is gondolunk bele, hogy micsoda infrastruktúra, és hány ember munkája van abban, hogy egészséges ivóvizet fogyaszthassunk a fővárosban.

Ha végig követted a víz útját a Dunától a háztartásokig, talán érdekelhet a szennyvíz útja a háztartásoktól a Dunáig is: A Dél-pesti Szennyvíztisztítóban jártunk.

További látnivalók Budapesten

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

2 hozzászólás “Az ivóvíz titkos temploma” bejegyzéshez

  1. Monumentális! Már nagyon rég vadászok a látogatás lehetőségére, de mindeddig nem sikerült! Nem tudjátok hogyan, hová, mikor… regisztrálhatok vagy egyáltalán hol figyeljem a lehetőséget???
    Köszönet, ha megosztjátok velem is!

    1. Szia Erzsébet! Minden évben szeptember közepén engedik le a medencét egy hétre. Ilyenkor lehet látogatni. Legjobb, ha követed a Fővárosi Vízművek Facebook oldalát, mert ott hirdetik meg a regisztrációt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük