A nagyon időszakos forrás és a titokzatos kaptárkövek

Van a Bükkben néhány nagyon különleges forrás, amik hóolvadás után, illetve csapadékos időjárás esetén gejzírszerűen lövellik ki magukból a vizet, és nagyon látványos dolgokat produkálnak. Például Felsőtárkány közelében a Vöröskő-forrás.

Amit vártunk, valahogy így néz ki:

Felsőtárkány - Működő gejzírforrás. Fotó: Birincsik József
Birincsik József fotója a Wikipédiáról

És amit mi találtunk:

Felsőtárkány - Nem működő gejzírforrás.
Szottyadt gejzír

Van némi különbség a képek közt. A mi képünkön kicsit szikkadt… Ez van. Mondjuk a neve is Vöröskő időszakos gejzírforrás… A betyárját neki!

Felsőtárkány

Na, de a nap nem itt kezdődött! A forráshoz Felsőtárkány felől érdemes közeledni. Felsőtárkányhoz pedig Bogácsról mehetünk Eger felé, vagy pedig egy erdei úton, keresztül a Bükkön.

Persze az utóbbit választottuk, azonban Bükkzsércnél “Átmenő forgalom tilos!” tábla fogadott! A sorompó viszont nyitva volt, így bízva benne, hogy a hegy túloldalán is nyitva lesz, nekivágtunk. Jól tettük!

Ember által alig járt vadonban haladt az út, misztikus félhomály és csend honolt mindenütt. Nyolc kilométer jóleső izgalom a szerpentinen! Emberrel csak eggyel találkoztunk, igaz ő az úton hevert egy felborult bicikli mellett. Közelebbről már látszott, hogy valószínű őt is csak a szép környezet vágta földhöz.

Végül is simán begurultunk Felsőtárkányba. A községből a forráshoz mehetünk gyalog, kerékpárral, vagy ahogy mi tettük: kisvonattal!

A Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút kicsit kopottas C-50-es dízele, két hozzákapcsolt, még kopottabb zárt vagonnal rögtön a szívünkbe lopta magát. A kis fatüzelésű kályhával fűtött vagonokban hangulatos volt a rövid utazás a Stimecz ház, végállomásig. Itt egy kis pihenőt tartottunk, szerelékigazítás, pisi, nasi, azután nekivágtunk az útnak.

Gejzírvadászat

Egy darabig a Vöröskő-völgyi tanösvény nyomvonalát követtük és közben ismerkedtünk a környék kőzeteivel, növényeivel és állataival. Majd amikor a tanösvény jobbra fel, akkor mi balra tovább. Az ösvény átvált egy kényelmes erdészeti útra, ami tulajdonképpen a régi vasút nyomvonala volt egykoron. Mindenhol ébredezik a természet.

Könnyű séta után érkezünk az alsó forráshoz.

A Vöröskő-forrás egy időszakosan aktív karsztforrás. A Bükk hegység Vöröskő nevű hegyének oldalából, Felsőtárkány falu közelében, a Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút Stimecz ház nevű végállomásától induló erdei tanösvény végpontjánál ered, évente két-három hónapig (de nem minden évben), tipikusan az olvadást követő időszakban aktív. A Bükki Nemzeti Park része.

A Vöröskő-forrás egy ideiglenesen működő forrása a Bükk hegységnek. Az elolvadó téli hó hetekig tekereg a mészkő alapú Bükk belsejében lévő barlangrendszerben, majd a tavasz közepén, tipikusan február és április között tör a felszínre. Nagyobb mennyiségű csapadékkal járó esős időszakokat követően is működésbe léphet a forrás. Száraz időszakokban azonban vize teljesen elapadhat.

wikipédia

Nem jól időzítettünk hát, de így is klassz volt sétálni egyet az erdőben. A felső forrásig már nem mentünk tovább, inkább siettünk vissza a Stimecz házhoz, hogy elcsípjük a retúr vonatot.

Szomolyai kaptárkövek

Utolsó nap, hazafelé már csak egy könnyed kirándulás volt tervbe véve: a szomolyai kaptárkövek. A Bükkalján igen sok hasonló szikla található, de a Szomolyai Kaptárkövek Tanösvényen bejárható rész a legnagyobb ilyen csoportosulás.

Érdekesek ezek a riolittufába vágott nyílások, hiszen a mai napig nem tudjuk a rendeltetésüket. Egy elterjedt nézet szerint méhészkedésre használták őket (innen a nevük), de tartja magát a másik vélemény is (szerintünk ez áll közelebb az igazsághoz), miszerint temetkezési célokat szolgálhattak a honfoglalás környékén.

Mindenesetre a tanösvényt frankón kialakították, alumínium lépcsőkön járhatjuk be a meredek domboldalt, miközben azon jár az agyunk: vajon mi a fenét akartak őseink ezekkel a fura lyukakkal?

Jó kilátások

A közelben található egy nagy domb tetején a Nagyvölgytetői kilátó, ahol uzsonnáztunk egyet, a gyerekek pedig letesztelték a játszóteret. Azután pedig búcsút intettünk a Bükknek.

A hétvégi kirándulásról készült egy összefoglaló videó is:

Bükk és Mátra

A bejegyzés a 2019. márciusi állapotokat tükrözi!

Linkgyűjtemény:

Felsőtárkányi kisvonat
Felsőtárkány település
Szomolya
Kaptárkövek tanösvény

További látnivalók a Bükkben

  • Noszvaj bejárása a Meseúton. Felsőkúti tó, Barlanglakások, De La Motte kastély, Rozmaring étterem.

  • Kirándulás a Bükkben: Szilvásvárad – Szalajka völgy – Látó Kövek – Bükkszentlélek.

További látnivalók Heves megyében

  • Mátrai kirándulás. Parádóhuta, Rákóczi fája, Ilona völgy, Kékestető.

  • Noszvaj bejárása a Meseúton. Felsőkúti tó, Barlanglakások, De La Motte kastély, Rozmaring étterem.

Tetszett a bejegyzés?

Értékeld kérlek!

Átlag érték 0 / 5. Szavazatok száma: 0

Még nem értékelték ezt a bejegyzést. Legyél te az első!

Örülünk, hogy tetszett!

Hasonló tartalmakért kövess minket a közösségi oldalainkon is!

Szörnyen sajnáljuk, hogy nem tetszett a bejegyzés!

Szeretnénk javítani rajta...

Megosztanád velünk a véleményed, hogyan lehetne jobb?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük